HORTINTEGRA scoate la concurs poziția de DIRECTOR EXECUTIV - HORT INTEGRA-UNIUNEA DE RAMURA NATIONALA A COOPERATIVELOR HORTICOLE DIN ROMANIA

Anunț publicat pe 02 Feb 2024

1 post disponibil - EXECUTIV

Descrierea candidatului ideal

Candidatul ideal sa fie familiarizat cu sectorul horticol, domeniul cooperativelor, legislația specifică, să aibă cunoștințe de limba engleza, dispusă să se angajeze într-un proiect pe termen mediu-lung, pentru eficientizarea activității cooperativelor horticole din România. Candidatul are posibilitatea să interacționeze și colaboreze cu profesioniștii din agribusiness si reprezentanții autorităților, să se dezvolte într-un mediu profesional național si european, să dezvolte HORT INTEGRA și să aibă dorința de ascensiune a sectorului horticol si cooperativelor horticole din România.

Descrierea jobului, responsabilitati si beneficii

Uniunea de Ramură Națională a Cooperativelor din Sectorul Horticol – HORTINTEGRA scoate la concurs poziția de DIRECTOR EXECUTIV Înființată în 2019, este o asociație profesională care are scopul de a asigura reprezentarea și apărarea intereselor cooperativelor horticole membre în relațiile cu administrația publică, autoritățile statului, alte persoane fizice sau juridice, publice ori private, organisme naționale si internaționale și cu asociații internaționale echivalente, pentru susținerea și promovarea principiilor cooperatiste, precum și de a asigura, prin cooperare, serviciile necesare menite să contribuie la dezvoltarea și modernizarea mijloacelor și metodelor de creștere a eficienței economice și de specializare și concentrare a activității cooperativelor horticole ce activează în România. HORT INTEGRA are caracterul unei asociaţii private, profesionale, independente, non-guvernamentale, non-profit, apolitice și are personalitate juridică, guvernată de legea civilă. Deocamdată, HORT INTEGRA reunește 15 cooperative horticole din 17 județe și peste 115 fermieri reprezentați. Printre principalele sale atribuții se numără: • Urmărirea procesului legislativ european și național specific cooperativelor horticole și sectorului horticol; • Realizarea comunicărilor externe și interne prin participarea la grupuri de lucru, ședințe, dezbateri, conferințe, seminarii, privind consultările naționale și europene; • Participarea la întâlniri și pregătirea de minute, informări și documente de poziție cu relevanță pentru Uniune, privind afacerile europene și nu numai; • Creșterea numărului de cooperative membre; • Dezvoltarea și consolidarea cooperativelor horticole din România; • Dezvoltarea colaborării cu alte organizații europere și naționale. Profil: • Diplomă universitară (licență sau master) în horticultură, agronomie, economie agrară, juridic sau comunicare și relații publice; • Este esențială o bună înțelegere a sectorului horticol, cooperativelor și politicilor în domeniu; • Preferabil experiență relevantă în domeniul advocacy, PR, relații guvernamentale, asociații profesionale, indiferent de sector, dar cu o afinitate pentru horticultură, cooperative și fermieri; • Este necesară cunoașterea fluentă a limbii engleze. • Bună cunoaștere a spiritului de echipă și a coordonării de echipă; • Competențe analitice avansate și de comunicare eficientă; • Cunoștințe de informatică: (MS Office); • Disponibilitate pentru deplasări interne și externe. Vă rugăm să trimiteți CV-ul și scrisoarea de intenție până pe 28 Februarie 2024 către florentinbercu@uncsv.ro. Oportunitate de dezvoltare profesională în cea mai dinamică organizație profesională reprezentativă pentru cooperative horticole și membrii acestora. Suntem în continuă creștere și avem nevoie de o/un coleg/ă nou/ă pentru a face față tuturor proiectelor care vizează o mai bună organizare a horticulturii românești, în special prin cooperativizare, singura forma de asociere perenă. Informații suplimentare privind beneficiile pot fi oferite contactând telefonic 0722156961.

Despre HORT INTEGRA-UNIUNEA DE RAMURA NATIONALA A COOPERATIVELOR HORTICOLE DIN ROMANIA

  • Tip job: Full time
  • Locatie: București,
    Sector 2 Vezi pe harta
  • Numar de posturi disponibile: 1
  • Departament: EXECUTIV
  • Experienta minima: 12 luni
  • Limbi straine: Engleza
  • Permis de conducere: Da